21 Січня, 2019

Ургентна літотрипсія при нирковій кольці

Як відомо, літотрипсія – це медична процедура, метою якої є фізичне руйнування каменів та інших твердих побічних утворень в тілі людини (ниркових каменів, каменів сечоводу, камені сечового міхура тощо). Як правило, коли лікар уролог призначає проведення цієї процедури, передбачається певний підготовчий етап для пацієнта. Проте, існують ситуації, коли необхідна ургентна (термінова) літотрипсія, інакше життя та здоров’я пацієнта опиниться під загрозою. Одна з таких ситуацій – ниркова колька.

Ниркова колька: симптоми

Ниркова колька – симптомокомплекс, який виникає при раптовому порушенні відтоку сечі із нирки. В результаті виникає чашково-мискова гіпертензія, рефлекторний спазм ниркових судин, набряк паренхіми тощо. Проявляється це як гострий напад переймоподібного болю, що викликається спазмами гладком’язової мускулатури. Ниркова колька – це дуже серйозна патологія, при якій необхідна екстрена медична допомога і госпіталізація. Адже є ризик розвитку важких ускладнень при несприятливому перебігу. Часто вона проявляється при сечокам’яній хворобі.

Основним симптомом є біль, він починається різко. Важливо, що  за кілька хвилин до початку приступу можна ще нічого не відчувати і цілком нормально себе почувати. Сила болю від положення тіла не залежить. Якщо в пацієнта низький больовий поріг, то біль супроводжується блювотою і нудотою.  У вагітних жінок ще може спостерігатися тонус матки. Інколи спазм може поширюватися на кишечник – тоді відчуваються хибні позиви до дефекації.

Біль при нирковій кольці має дві характеристики:

  • Локалізація
  • Іррадіація, тобто больові відчуття розподіляються за межі осередку

Записатися до уролога: +380505880025; м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, урологічне відділення, кабінет літотрипсії

Часто обструкція верхніх сечових шляхів спричинена конкрементом в сечоводі. І від ступеню обструкції залежать характеристики болю.
– якщо камінь розташований у нирковій балії – то осередок болю у верхній частині попереку з іррадіацією на живіт та пряму кишку.

– якщо камінь закупорив сечовід – то осередок болю у попереку, ближче до нирки, що уражена. Біль «віддає» в пах, сечовід, статеві органи.

– якщо камінь розташований низько – осередок болю в паху, віддає на промежину.

При нирковій кольці спостерігаються кров та гній у сечі. Змінються загальний стан організму – наявні нудота, блювота, змінений тиск.

Важливо не сплутати ниркові кольку з іншими видами болю. Якщо біль відчутний в області правої нирки – її можна сплутати з апендицитом. Відмінність: коли пацієнт лягає – при апендециті біль легшає і буде локалізованим в одній точці.

Перша допомога при нирковій кольці

Найкращою допомогою в такому випадку буде терміново звернутися до лікаря, щоб не втрачати дорогоцінного часу. Надавати першу допомогу можна тоді, коли ви точно впевнені у діагнозі. Спазм можна зняти грілкою з теплою водою чи теплим душем. Або ж спазмалітиком. Якщо ви прийняли такий препарат – обов’язково розкажіть про це лікарю.

Ургентна літотрипсія при нирковій кольці

Лікування ниркової колька спрямоване на усунення причин, що спричинили порушення відтоку сечі на нейтралізацію наслідків, які завдані цим самим порушенням. У випадку, коли причиною закупорки став конкремент – потрібно терміново вивести його з організму та звільнити сечові шляхи. Лікар уролог розпочне лікування із зняття больового синдрому завдяки введенню спазмолітичних чи анальгетичних засобів. Сам тому важливо розповісти про всі препарати, які приймав пацієнт, коли пробував самотужки зняти біль. При тривалій нирковій кольці необхідна катетеризація сечоводу. Якщо вдається провести сечовідний катетер вище від конкременту, відновлюється відтік сечі, купірується напад болю, зменшується спазм сечоводу.

Наступний етап – усунення конкременту за допомогою проведення літотрипсії. Камінь руйнується на дрібніші уламки, які виходять з організму через природні шляхи (за відсутності ускладнень) без відкритого оперативного втручання. Сама процедура безболісна та триватиме кілька годин. За звичайних умов вже наступного дня пацієнт повертається до звичного життя. Проте у випадку ургентної літотрипсії після перенесеного невідкладного стану – можливо потрібною буде довша реабілітація. Це вже визначить лікуючий лікар уролог.

Якщо у вас схожі симптоми – не зволікайте, звертайтесь за телефоном +380505880025 або за адресою: м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, урологічне відділення, кабінет літотрипсії. Кваліфіковані фахівці зможуть надати вам необхідну допомогу.