21 Серпня, 2018

Перекрут яєчка

Перекрут яєчка – це невідкладний стан, що обумовлений ротацією яєчка та подальшим порушенням нормального кровопостачання. Відбувається закручування яєчка довкола осі сім’яного канатика більше, ніж 180°. Як наслідок – закривається вільний просвіт судинної мережі, що живить орган – припиняється кровопостачання. Утворюються крововиливи та тромби. Як правило, патологія одностороння – пошкодження зазнає лише 1 текстикул.
Цей стан супроводжується відчуттям гострого болю в мошонці, набряком, нудотою та блювотою. В певних випадках це може призвести до втрати яєчка, адже дуже швидко розвиваються незворотні зміни – до 6 годин після перекруту.

Класифікують дві форми перекруту яєчка

  • інтравагінальний – зустрічається частіше у хлопчиків старше 3 років та підлітків, ніж у дорослих. Від сильного м’язового скорочення текстикул із своїми оболонками піднімається вгору і відбувається обертальний рух. Але паховий канал недозволяє канатику провернутися на 360°, при цьому рухливий текстикул продовжує обертатися. І наступні м’язові скорочення в результаті призводять до сильного перекруту.
  • Екстравагінальний – діагностується частіше у дітей до 1 року. Ця патологія пов’язана із гіпертонусом м’язів, які відповідають за рух яєчка вгору та іншими факторами.

Перекрут яєчка: причини виникнення

Патологія може виникнути з кількох причин. Це травми мошонки, раптові сильні напруженн м’язів черевного пресу. Сприяють виникненню цього невідкладного стану і вроджені аномалії: текстикул недостатньо прикріплений до дна мошонки, наявне порушення переміщення яєчка в мошонку тощо. В таких особливих випадках звичайні для більшості випадки стають критичними: орган не справляються із навантаженням і виникає перекрут.

Записатися до уролога: +380505880025; м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, урологічне відділення, кабінет літотрипсії

Перекрут яєчок у дітей виникає через певну непропорційність в розвитку дитини або підлітка. Оскільки різні частини тіла розвивають з різною швидкістю, може виникнути ситуація, коли текстикул занадто збільшений. Що і призводить до негативних наслідків.

Перекрут яєчка: симптоми

Один із симптомів – це різкий гострий біль в текстикулі. Також біль може віддавати на низ живота. Мошонка набрякає, стає синюшного кольору, змінюється на дотик. Пошкоджене яєчко дещо піднімається – воно візуально вище від здорового. присутні певні дизфункції сечостатевої системи: хворобливе сечовипускання, сеча затримується тощо. Наявні супутні симптоми: нудота, блювота, підвищення температури. Часто буває так, що стан пацієнта раптово погіршується, без попередніх тривожних ознак.

Перекрут яєчка: лікування

Лікування при такій патології спрямоване на нормалізацію розташування органу. Воно повинно починатися якнайшвидше, щоб не почалися незворотні процеси в організмі. Для того, щоб встановити точний діагноз, лікар уролог досліджує статеві органи та черевну порожнину, стан ураженого органу, фіксує зміни кольору та розміру. Оскільки сім’яний канатик під час перекруту зменшується у довжину та збільшується у товщину – його можна пропальпувати у верхній частині мошонки. При цьому сама мошонка рідко може бути болючою – переважно вона набрякла та із зміненим забарвленням. Лікар уролог для отримання точних даних про патологію використовує УЗД.

Щоб ліквідувати перекрут лікар уролог може вручну провести деторсію. Під час цієї процедури сім’яний канатик повертають в сторону, що протилежна до напряму завороту. Яєчко захоплюється разом із тканинами та ротується лікарем в потрібному напрямку. Одночасно здійснюється легка тракція донизу. Цю маніпуляцію лікар уролог повторює 1-2 хвилини, поки орган не прийме нормальне положення. Після цього патологія та неприємні симптоми проходять. Цей метод допомагає невеликій кількості пацієнтів, оскільки він є ефективним при терміновому зверненню до лікаря. Якщо вже пройшло більше часу від акту перекруту і ручна деторсія не приносить результату – проводиться оперативне втручання. Лікар робить надріз, щоб отримати доступ до органу, після чого проводить деторсію – повертає його до нормального положення. Якщо пройшло не багато часу та зміни не встигли стати незворотніми – стан пацієнта поступово нормалізується. В протилежному випадку проводиться орхіектомія – яєчко видаляється.

Щоб такого не трапилося потрібні регулярні обстеження, консультація уролога. А в разі підозри на гострий стан із схожими симптомами потрібно негайно звертатись до спеціаліста! Адреса: м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, урологічне відділення, кабінет літотрипсії. Кваліфіковані фахівці зможуть надати вам необхідну допомогу.