27 Липня, 2018

Травми сечового міхура, розриви: ознаки, перша допомога, лікування

Травми сечового міхура – досить неприємний та небезпечний різновид травм. Вони можуть бути різного характеру: : відкриті і закриті, ізольовані та поєднані, внутрішньочеревні, позаочеревинні і змішані.
При травмах такого характеру потрібна термінова медична допомога. Адже вони небезпечні тим, що, крім міхура, можуть бути травмовані і сусідні органи. Крім іншого, сеча може випливати з пошкодженого міхура і заповнювати черевну порожнину. Нерідко такі ушкодження бувають несумісні з життям. До подібних наслідків може призвести проникаюче поранення або тупа травма. У цих випадках є велика ймовірність розриву сечового міхура. Якщо закрита травма, ушкодження припадають на стінки міхура, при цьому сеча залишається всередині органу. Тупа травма може розірвати сечовий міхур, також вона буває внутрішньочеревною, позаочеревинною або комбінованою.

Ознаки травм сечового міхура

Найчастіше пошкодження сечового міхура відбувається внаслідок закритої травми. Анатомічно сечовий міхур розташований у тазі, він надійно захищений від багатьох травм. Але бувають такі обставини, коли навіть такий захист не може вберегти його від пошкоджень. Відбувається це у випадку пошкодження кісток, переломів, коли зламана кістка в тазу травмує орган. Причиною можуть стати автомобільні аварії, падіння з висоти, побутові травми і т. д. Поряд з пошкодженням сечового міхура може бути травмований і сечовипускальний канал. В цьому випадку є ймовірність внутрішньої кровотечі.

Якщо травма закрита, її симптоми наступні:

 • Сильні болі в животі, які поширюються в промежину.
 • Неможливо спорожнити міхур.
 • Кровотеча.
 • Виділення сечі з кров’ю.
 • Здуття живота.

Травма сечового міхура: діагностика

Первинний огляд постраждалого лікарем може дати певні результати. Але для повної картини слід пройти діагностику, яка включає:

 • ретроградну цистографію;
 • комп’ютерну томографію;
 • рентген органів тазу;
 • ультразвукове дослідження.

Слід зауважити, що при закритій формі травмування поставити діагноз дуже важко. Симптоми можуть бути виражені неяскраво навіть при розриві сечового міхура. Але якщо згаяти час і не зробити операцію, наслідки травми можуть бути згубними для людини.

Травма сечового міхура: лікування

Перша допомога:

 1. Якщо є рана, то накласти асептичну пов’язку.
 2. Хворого слід покласти на спину і підкласти під голову валик, ноги зігнути в колінах і забезпечити спокій.
 3. Якщо у травмованого шок, краще покласти його так, щоб голова була нижче тулуба.
 4. При травмі сечового міхура до місця пошкодження прикладається щось холодне, самого потерпілого потрібно зігріти.
 5. Чекати приїзду лікарів або самостійно доставити людину в лікарню.

Лікування передбачає оперативне втручання. Найчастіше застосовується метод лапаротомії. При цьому відновлюються стінки сечового міхура.

Якщо травма носить закритий характер, є гематоми в тазової області, розтин не проводиться. При вогнепальному пораненні сечового міхура без ушкодження очеревини операція проводиться через рану шляхом дренування. Якщо закрита травма, то лікування багато в чому залежить від особливостей ушкодження. При лікуванні травм сечового міхура може бути задіяно кілька фахівців: уролог, хірург, травматолог. Лікування має свою специфіку в залежності від виду травми.

Іноді лікарем призначається відновлювальна хірургічна операція, яка проводиться в наступних випадках:

 1. Якщо дренаж через катетер не може бути зроблений з різних причин, наприклад при згустках крові, що заважають його проходу, або при безперервній екстравазації.
 2. При пошкодженні прилеглих органів, наприклад піхви або прямої кишки.
 3. Якщо ушкодилася шийка сечового міхура.

Отримати допомогу при травмах сечового міхура чи отримати консультацію уролога можна у Львові за адресою: м. Львів, вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, урологічне відділення – кабінет літотрипсії. Кваліфіковані фахівці зможуть надати вам необхідну допомогу.