24 Липня, 2018

Гостра затримка сечі: ознаки, причини, лікування. Консультація уролога

Гостра затримка сечі – один із невідкладних станів, що характеризується порушенням нормального відтоку сечі із сечового міхура. В хворого сеча не виходить самостійно, але водночас, сечовий міхур – переповнений. Сеча утворюється за рахунок функціонування нирок, проте вийти не здатна через перешкоди, що є в уретрі чи сфінктері.  Інколи у хворого спостерігається відтік сечі по кілька крапель підчас одного акту сечовипускання.  Але це занадто повільно і особливого полегшення хворому не приносить. Урина накопичується у сечовому міхурі. Це призводить до зростання тиску на стінки органу та на сусідні органи. Окрім сильного болю – це ще може спровокувати розрив стінко органу. Якщо швидко не надати медичну допомогу – великий ризик смерті. Окрім цього, якщо сечовий міхур повний – порушується відтік урини і нирок, що порушує їх роботу.

Розрізняють повну та неповну затримку сечі. Повна – це стан, коли сеча абсолютно відсутня, незважаючи на старання. При неповній – сеча може виходити частково. При цьому деяка кількість сечі затримується в сечовому міхурі (іноді це може бути до 1 літра). Такий стан може протікати навіть непомітно для хворого та переходити в хронічну форму.

Гостра затримка сечі: головні ознаки

При гострій затримці сечі часто присутні сильні позиви до сечовипускання. Однак, здійснити акт сечовипускання – практично неможливо. Сеча виділяється або дуже малими кількостями, або ж – взагалі  не виділяється. Також відчувається сильний біль. Він стає сильнішим, коли хворий рухається, або робить спроби помочитись. З’являються неприємні відчуття в області паху. Присутнє загальне погіршення стану організму хворого.

В загальному наявні такі симптоми:

  • Гострий біль в животі
  • Хибні позиви до дефекації
  • Виділяється кров при спробі сечовипускання
  • Позиви в туалет частіші і сильніші, але безрезультатні
  • Лобкова зона випинається, це помітно при візуальному огляді
  • Порушений сон
  • Нудота, блювота
  • Підвищена температура тіла та озноб, загальна слабкість
  • Підвищений артеріальний тиск та порушене серцебиття

Гостра затримка сечі: причини виникнення

Причини виникнення гострої затримки сечі у чоловіків та жінок можуть відрізнятися. Чоловіки страждають, як правило значно частіше – через те, що у них довша уретра, що і призводить до затримки. Найчастіше причиною розвитку гострої затримки сечі є механічне перекриття сечовивідних шляхів через патологічні новоутворення або утворення каменів при сечокам’яній хворобі. Якщо затримка сечі раптово наступає або раптово припиняється; сечовипускання можливе лише у певній позі чи при певній активності – це з високою імовірністю може свідчити про камені сечоводу. Рухливий конкремент перекрив сечовивідний канал. Але, оскільки, він рухається – то його положення може змінити під певним впливом.

Записатися до уролога: +380505880025; м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, кабінет літотрипсії

У чоловіків причинами гострої затримки сечі стають аденома простати чи рак простати, фімоз, простатит.

У жінок такими причинами є онкогінекологічні пухлини чи фізіологічні зміни організму, пов’язані із вагітністю та пологами, мієліт.

І для чоловіків, і для жінок характерні рефлекторні функціональні причини – це хірургічні втручання в статеві органи або пряму кишку. Такий стан може відбуватись через стрес, алкогольне сп’яніння тощо.

Гостра затримка сечі: лікування

При гострій затримці сечі лікування необхідно проводити невідкладно, оскільки  з кожною хвилиною зволікання підвищується ризик розриву сечового міхура. Невідкладна допомога при такому стані передбачає евакуацію урини, що накопичилася. Як правило, хворому одразу призначають катетеризацію. Сучасним та перевіреним методом є використання катетера Фолея. Це трубка, яку вводять в сечовий міхур, щоб вивести урину. В сечовому міхурі він може перебувати відносно тривалий час – від кількох годин до кількох тижнів.

Катетер Фолея — трубка, яка вводиться в сечовий міхур для виведення сечі з організму.  Катетер Фолея може перебувати в сечовому міхурі протягом декількох годин або тижнів. Кінець катетера, який у сечовому міхурі – глухий, але в діаметрі є два отвори, по яких сечу затягує в трубку. Далі по отворі балон, по якому відбувається стік та клапан, що запобігає зворотному руху. Інший кінець катетера, що назовні має кілька виходів, найчастіше – три. Один з них призначений для промивання, другий для інстиляції сечового міхура, третій – для гемостазу, якщо потрібно.

Катетер Фолея

Якщо катетеризація неможлива – необхідним є оперативне втручання.

Сам процес лікування гострої затримки сечі є тривалим і залежить від факторів, які спричинили цей стан.

Задля профілактики варто стежити за своїм здоров’ям та регулярно проходити обстеження в уролога. Особливо це стосується чоловіків старше 50 років. Вчасно виявлене захворювання вилікувати і простіше, і дешевше, і з меншими наслідками для здоров’я.
Якщо вам необхідна допомога уролога – звертайтесь за телефоном +380505880025 або за адресою: м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, кабінет літотрипсії. кваліфіковані фахівці зможуть надати вам необхідну допомогу.