17 Липня, 2018

Гострий пієлонефрит у вагітних: лікування, поради уролога

Гострий пієлонефрит – захворювання, яке характеризується гострим запальним процесом у паренхімі нирки та верхніх сечових шляхах.

Вагітні жінки нерідко страждають на це захворювання – за різним даними 3-10% людей хворіють на пієлонефрит (у тому числі 20–40% вагітних з нелікованою бактеріурією).

Гострий пієлонефрит у вагітних: причини виникнення

Розвиток гострого пієлонефриту у вагітних має свої причини – через фізіологічні особливості організму жінки у стані вагітності.

До факторів, які сприяють захворюваності на гострий пієлонефрит вагітних у такому значному відсотку, належать:

  1. Анатомо-фізіологічні особливості вагітних: широкий та короткий сечівник та опущення стінок піхви, що сприяє висхідній інфекції; розширення верхніх сечових шляхів через тиск на сечовід збільшеної матки.
  2. Розширення сечоводів та верхніх сечовидільних шляхів, зумовлене впливом збільшеної концентрації прогестерону в крові, під впливом якого наступає дилятація сечоводів .
  3. Розширення порожнистої системи правої нирки внаслідок синдрому правої яєчникової вени (правий сечовід та права яєчникова вена мають спільну сполучнотканинну оболонку, при підвищенні тиску в яєчниковій вені у вагітних, правий сечовід стискається в середній третині, що призводить до ретенційних процесів).
  4. Наявність хронічних джерел інфекції у вагітних: каріозних зубів, тонзилітів, аднекситів, кольпітів, в т. ч. і специфічної етіології, ентероколітів, довготривалих закрепів, фурункулів та інших хронічних запальних захворювань.
  5. Наявність безсимптомної бактеріурії та хронічного пієлонефриту в фазі латентного запалення у жінок до вагітності.
  6. Наявність вроджених аномалій нирок у жінок та ретенційних процесів у ВСШ ще до вагітності.
  7. Наявність у вагітних супутньої сечовокам’яної хвороби. Сечокам’яна хвороба трапляється у 4–20% випадків хворих з наявним гострим пієлонефритом).

Таким чином, для виникнення гострого пієлонефриту необхідні такі умови: інфекційний агент з порушенням уродинаміки і як наслідок порушення кровообігу в нирці, чому в повній мірі сприяє вагітність.

Гострий пієлонефрит у вагітних: діагностика та лікування

Обстеження та лікування вагітних, хворих на гострий пієлонефрит, має свої особливості: обмеження у застосуванні рентгенологічного, радіоізотопного обстеження; обмежене застосування повного спектру препаратів антибактеріальної групи; токсичний вплив на плід продуктів запального процесу.

Записатися до уролога: +380505880025; м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, кабінет літотрипсії

Також лікування цього контингенту хворих має свої особливості. За рекомендаціями Європейської асоціації урологів, лікування гострого пієлонефриту вагітних починають з відновлення пасажу сечі з ВСШ. Для цього вагітній рекомендують лежати на „здоровому” боці, приймати колінноліктьове положення в комплексі з призначенням найменш токсичних антибактеріальних препаратів, до яких належать препарати пеніцилінового і нітрофуранового ряду, особливо упродовж 12 тижня вагітності, коли закладаються органи та системи плода. У пізніші терміни можуть застосовуватись й інші антибіотики (аміноглікозиди та ін.) та спазмолітики (но-шпа, папаверин та ін.). Після клінічного поліпшення стану хворої можна перейти з парентеральної на оральну антибіотикотерапію загальною тривалістю 7–10 днів. При відсутності позитивної динаміки протягом 2–3 днів від початку захворювання показане відведення сечі з ВСШ шляхом встановлення катетера-стента, при неможливості його встановлення – дренування порожнистої системи нирки черезшкірною нефростомою  під контролем УЗД. Останнє показане при наявності супутніх вад пієлоуретрального сегменту, наявності обтуруючих каменів, при гнійному ГПВ. В ускладнених випадках з розвитком апостематозного пієлонефриту, карбункулу або абсцесу показано відкрите оперативне лікування.

За матеріалами: Вітковський В. Ф. Сучасне лікування гострого пієлонефриту у вагітних / В.Ф. Вітковський// Науковий вісник Ужгородського університету, серія «Медицина». – 2014. –  №1 (49) –  С. 196  –  199

Своєчасне комплексне лікування, при наявності показів, дозволяє зберегти вагітність та здоров’я матері. Важливо не затягувати вчасно за допомогою до уролога. За якісним лікуванням пієлоефриту та інших урологічних хвороб звертайтесь за телефоном +380505880025 або за адресою: м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, кабінет літотрипсії.