22 Червня, 2018

Киста нирки

Киста нирки – це доброякісне утворення на органі, що має вигляд закритого мішечка округлої форми, який утворився сполучною тканиною. Новоутворення всередині наповнене рідкою речовиною. Киста нирки виникає в нирковій паренхімі або в межах верхнього і нижнього полюсів нирки. Розмір кисти коливається від 1 мм – до 10 см. В окремих патологічних випадках – може бути і більше. Часто киста нирки має множинний характер.

Виникає киста нирки у будь-якому віці, може бути і вроджена. В більшості випадків не проявляється болем, симптоми проявляються повільно. Виявити можна кісту з допомогою МРТ, комп’ютерної томографії та УЗД. Солітарні кисти нирок визначаються при УЗД, як гомогенні утвори округлої форми. При великих розмірах кисти, відмічається деформація контуру нирки. Краї кисти гладкі і чіткі, оскільки капсула кисти являє собою межу розподілу рідкого та щільного середовища.

Причини виникнення до кінця не вивчені. Лікарі серед причини виділяють генетичні схильності, перенесені інфекційні захворювання, паразитарні захворювання, перенесенні травми, віковий фактор тощо.

Киста нирки: симптоми

Киста нирки, найчастіше, проявляється тягнучим болем в попереку. Або біль може проявлятися під ребрами з тієї сторони, де є уражена нирка. Також біль може супроводжуватися підвищеним артеріальним тиском, частим відчуттям спраги. Через наявність кисти, збільшується розмір нирки – до такого ступеню, що її можна пропальпувати. Присутня ниркова колька, причому дуже інтенсивна. В сечі з’являються домішки крові, сечі стає каламутною. Також розвиваються різноманітні набряки, ускладнюється пасаж сечі. Якщо запальний процес розвивається гостро – то підвищується температура до 39-40º, відбувається процес загноєння.

Симптоми проявляються поступово – в міру розростання кисти. Спочатку, поки киста невелика, її наявність не проявляється симтпомами. Коли новоутворення збільшується в розмірах – відповідно наростає тискна ниркову балію на сечоводи. Відчувається важкість, перші ниючі болі. Больовий синдром має чітку локалізацію по тій стороні, де уражена нирка. Коли киста стає надто великого розміру і перешкоджає нормальному пасажу сечі – проявляються додаткові симптоми через застій сечі. Це розвиток певних інфекцій, запальні процеси, погіршення загального стану організму.

Класифікація Bosniak

Існує спеціальна класифікація кист Bosniak. Вона допомагає лікарям розділити кисти на певні категорії для того, щоб підібрати правильне лікування та спрогнозувати розвиток хвороби.

Bosniak І – це проста доброякісна киста без ускладнень, яку можна виявити з допомогою УЗД.

Bosniak ІІ – доброякісні киста з мінімальним ускладненням та мінімальними змінами. На відміну від Bosniak І, у них в структури є перегородки або відкладення кальцію. Ці дві категорії лікуються лапароскопічним висіченням.

Bosniak ІІІ – доброякісна киста, що має кілька тонких перегородок, потовщені стінки, неоднорідні відкладення із кальцію. За розміром – 3 і більше см. Ця група має тенденцію до трансформації в злоякісну пухлину. При відсутності протипоказань, як правило, застосовується оперативне втручання.

Bosniak ІV – киста містить багато рідини, нерівного контуру із виступами і горбками. І, що важливо, накопичує контрастну речовину. Тому киста нирки ступеня Bosniak ІV переходить у форму онкології. Потребує оперативного лікування

Киста нирки: лікування.

При Bosniak І та ІІ застосовують пункцію та лапароскопічне висічення. Це оперативне втручання під наркозом. Пацієнту роблять 3 надрізи по 2 см. Через отвори вводиться лапароскоп, ендоскоп із камерою та необхідні інструменти. Кисту видаляють, проводять необхідні маніпуляції для запобігання кровотечі, надрізи оснащують дренажем.
Рідше при Bosniak І, ІІ використовують пункцію під контролем УЗД. Лікар проводить проколювання тканин, вводить спеціальну голку під шкіру і проколює кісту. Потім витягує рідину і звільнену порожнину заповнює спеціальною речовиною, щоб унеможливити рецидив.
Киста нирки – це доброякісне утворення. Проте на стадії Bosniak ІV переростає в онкологію. Тому на пізніших стадіях застосовуються комплексні для діагностики та лікування.

Правильний метод може підібрати кваліфікований лікар уролог, який з може провести терапію з використанням сучасних методик та відповідного обладнання.
Для того, щоб провести лікування кисти нирки або пройти комплексне дослідження з підозрою на цю хворобу –звертайтеся за телефоном або за адресою: м. Львів, Вул. Чернігівська,7 ЛОКЛ, кабінет літотрипсії.