21 Травня, 2018

Рак яєчка

Рак яєчка – це онкологічне захворювання, при якому розвивається пухлина в  тканинах чоловічих статевих залоз. Цей вид раку відрізняється від онкології  інших органів сечовидільної системи. Адже він проявляється в ранньому віці, а не в старшому. А також серед причин виникнення можуть бути вроджені.

Це один із найрідкісніших видів раку взагалі і водночас дуже небезпечний. Оскільки, процес метастазування розпочинається доволі рано та вражає лімфатичні вузли. І тому може поширитись на інші органи.

Рак яєчка: причини виникнення

Є ціла низка факторів, що спричиняють розвиток раку яєчка.  Серед них є ті, які частіше стають причиною виникнення хвороби за інші.

  • Крипторхізм. Це стан організму, при якому одне яєчко не опущене у мошонку та знаходиться в черевній порожнині. Опуститись воно малоб в пренатальний або неонатальний період. Якщо цього не сталось, то в черевні порожнині воно перебуває в умовах зависокої температури. А це сприяє розвитку різноманітних мутацій, в тому числі і ракової пухлини.
  • Травма яєчка. Перенесена хімічна або механічна травма на яєчках не є стовідсотковою причиною раку, але може призвести до цього захворювання.
  • Вплинути на імовірність виникнення можуть статеві гормони матері в час внутрішньоутробного періоду розвитку організму.
  • Порушення в функціонуванні ендокринної системи.
  • Вплив радіації.
  • Фізіологічні особливості.

Перебіг хвороби відбувається в три стадії.

  • Злоякісна пухлина розташована на яєчку, метастазування не почалось, проходить безсимптомно.
  • На цій стадії починають з’являтися метастази; вражають, насамперед, сусідні тканини та лімфовузли, що розташовані поруч.
  • Патологічний процес дуже активний та незворотній, метастази вразили органи, які розташовані далеко за областю очеревини.

Рак яєчка: симптоми

Тривалий час це захворювання розвивається безсимптомно. В цьому криється значна небезпека. Адже саме тоді, коли найлегше подолати пухлину – пацієнт і не підозрює про її існування. Або підозрює іншу хворобу.

Зазвичай,  у пацієнтів виникає підозра при важкості яєчка, підвищеному тиску всередині органу, при набряклості. При обмацуванні органу ця набряклість динамічна, рухома. Спочатку таку ситуацію хворі можуть сприйняти як нормальний стан речей та затягувати з оглядом у фахівця, в той час коли необхідна консультація уролога.

Згодом проявляються певні дизфункції в статевій сфері: передчасна еякуляція або затяжне сім’явиверження.

При крипторхізмі (розташуванню яєчка не у мошонці, а у черевній порожнині) симптоми хвороби нагадують апендицит. І хворі починають займатися самолікуванням, чим по-перше, ускладнюють ситуацію, а по-друге, втрачають цінний час.

Рак яєчок: діагностика

Саме тому, з вищеописаних причин, варто проходити діагностику в уролога, щоб точно знати стан свого організму. Якщо новоутворення відчувається на дотик – то має бути детальніше обстеження, яке розвіє усі сумніви, спростує чи підтвердить підозри. Хворому необхідно пройти лабораторні аналізи крові (біохімічний, на онкомаркери), що здатні підтвердити існування потенційної пухлини. Також при таких обстеженнях необхідним буде УЗД мошонки. Ультразвукова діагностика дасть можливість отримати візуальну картину: побачити новоутворення, оцінити його розміри, межі, наявність метастазів. Також потрібно проводити комп’ютерну томографію – обов’язково перед оперативним втручанням. Це для того, щоб проводити моніторинг стану метастазів. Після обстежень на всьому необхідному обладнанні – негайно розпочинається лікування захворювання.

Рак яєчок: лікування

Щоб подолати це захворювання та убезпечити організм хворого від рецидиву, необхідний комплексний підхід при лікуванні. Рак яєчок найчастіше лікують хірургічним втручанням. Тобто, невідкладно видаляють одне чи два уражені яєчка та прилеглі тканини і лімфовузли. Після оперативного втручання пацієнт проходить реабілітацію із застосуванням гормональних препаратів.

Також застосовують променеву та хіміотерапію. Це ефективні методи, проте причини для застосування визначає лікар уролог. Променеву терапію часто використовують після хірургічного втручання, щоб мінімізувати рецидив і подолати можливі невиявлені метастази та інші ракові структури.

Хіміотерапія застосовується часто як альтернатива хірургічному втручанню та проходить у кілька етапів. Вона має свої переваги та недоліки і лікар уролог обов’язково їх враховує при виборі методі лікування.

 Рак яєчок: консультація уролога щодо профілактики

Фахівці радять уникати небажаного опромінення (яке може бути пов’язане із умовами праці) та уберігатись від травм органу.

Після проходження курсу лікування наступні два роки треба дотримуватися чіткого контролю за станом організму з метою недопущення рецидиву онкології. Оскільки цей період найбільш сприятливий для рецидивних процесів. Це і загальні огляди, і УЗД, і аналіз крові.

Також регулярно має відбуватись консультація уролога. Як було сказано, хвороба може протікати безсимтпомно в період, коли її найлегше подолати. Тому не треба шукати причини записатися на огляд до уролога – це потрібно робити «безпричинно», з метою профілактики. А якщо вже щось виявлено – то з візитом до уролога тягнути ніяк не треба. Непотрібно займатися самолікуванням, «народними» методами чи порадами з інтернету – так буде тільки гірше! Самому собі можна нашкодити, втратити час, гроші та здоров’я. не варто соромитися йти до уролога – бути здоровим не соромно!