27 Квітня, 2018

Рак сечоводу

Рак сечоводу – це захворювання, що проявляється у формі злоякісних новоутворень, які, переважно, розвиваються в шарі клітин, що вистилає внутрішню поверхню органу. Це доволі рідкісне захворювання, та все ж воно трапляється. Переважно – в осіб старшого літнього віку або у тих, хто переніс рак сечового міхура. Найбільша кількість хворих – віком після 70 років, зрідка проявляється у пацієнтів молодше 40 років.

Внутрішня сторона сечового міхура та верхні частини сечоводу встелені уротелієм, перехідним типом епітелію. Цей шар має здатність розширюватись та стискатися і завдяки цьому забезпечувати бар’єр для потрапляння сечі у кров. Завдяки тому, що уротелій постійно контактує із канцерогенами та різними органічними компонентами – це стимулює розвиток пухлин.

Серед факторів, що підвищують імовірність виникнення раку сечоводу немає одного, який точно спричиняв би це захворювання. Та все ж можна виділити фактори ризику, вплив яких може свідчити про імовірність виникнення онкології сечоводів. Серед них:

 • Харчування
 • Шкідливі умови на виробництві
 • Тютюнопаління
 • Частий контакт із хімічними барвниками, нафтохімічними речовинами
 • Частий прийом великої кількості ліків: анальгетиків, препаратів із фенацетином, тощо
 • Вживання деяких біодобавок для зниження ваги (з незареєстрованими складовими).

Статично можна відзначити, що чоловіки хворіють в двічі частіше, аніж жінки. Але, у жінок рівень летальних випадків у два рази вищий, аніж у чоловіків при цій хворобі.

Рак сечоводу: симптоми

Як і онкологія інших органів сечовидільної системи, рак сечоводу на ранніх стадіях протікає безсимптомно та безболісно. Симптоми з’являються уже пізніше, проте і вони доволі часто не ідентифікуються та ігноруються пацієнтом. Одним із перших симптомів є поява крові у сечі (гематурія). Вона буває у різних формах, різною за інтенсивністю: легке забарвлення сечі, домішки в крові, згустки крові в сечі, тощо. Гематурія може проявлятися із різною періодичністю та тривалістю, може на певний час зникати. Через це пацієнти думають, що усе пройшло само собою і нічого не роблять, в той час коли їм потрібна консультація уролога.

Також симптомом є спазми та болі постійного характеру в попереку. Відчувається постійна втома, млявість, хворобливість. Хворий швидко втрачає вагу, виглядає виснаженим. Також є проблеми із сечовипусканням: і у чоловіків, і у жінок. Сечовипускання стає хворобливим: переривається струмінь сечі, відчуття неповного спорожнення, біль та важкість під час сечовипускання, затримка початку акту сечовипускання тощо. Додатковими симптомами, які вказують на можливий рак сечоводу є:

 • Набрякання ніг
 • Відчуття сухості в роті
 • Відчуття нудоти, важкості в животі
 • Біль та ломота у суглобах, набрякання колін, кісточок

Наявність будь якого із симптомів протягом кількох днів – це привід записатися на консультацію уролога. Адже чим швидше буде виявлено рак  – тим легше його подолати. Інколи цей набір симптомів помилково сприймають, як цистит і починають займатись самолікуванням. Це абсолютно невірний шлях – поставити правильний діагноз та призначити необхідне лікування може лікар уролог

Рак сечоводу: діагностика

Діагностика дозволяє виявити рак сечоводу або спростувати його наявність в організмі. Одним із видів раку, що найчастіше трапляється – це перехідно-клітинний рак. Його діагностують використовуючи такі методи, як КТ, метод рентгенівських знімків, при цьому враховують дані лабораторних досліджень сечі і крові. Дуже ефективним методом дослідження є уретроскопія. Це перевірка сечоводу і уретри з допомогою спеціального приладу – уретероскопа. Він вводиться через уретру в сечовід із завдяки наявності опто-волоконного кабелю – є можливість оглянути необхідні ділянки сечоводу. Також при уретроскопії проводиться біопсія уражень. Беруться зразки для цитологічних дослідження, щоб зняти питання відносно наявності пухлини.

Рак сечоводу: лікування

Існують різні методи лікування раку сечоводу. Лікар уролог підбирає оптимальний варіант або комбінацію певних методів. Багато пухлин лікуються методом нефроуретеректомії – видалення пухлини. Можлива також резекція – видалення ураженого сегменту органу. Хіміотерапія та променева терапія в боротьбі з онкологією органів сечовидільної системи є недостатньо ефективною. Така ж ситуація стосується лікування раку сечоводу. Вона застосовується, щоб запобігти рецидиву захворювання, відновленню утворень. Часто цей спосіб лікування застосовується і комплексі з іншими способами подолання раку сечоводів.
В будь-якому випадку, метод лікування повинен визначати лікар уролог. Отримавши повну клінічну картину, отриману з допомогою досліджень на сучасному обладнанні, дані лабораторних досліджень, історію хвороби – тоді призначається лікування.
Важливо пам’ятати про регулярні огляди огляди в уролога хоча б двічі на рік – тоді можна побачити загрозу ще на ранній стадії та нейтралізувати її і швидше, і дешевше, і без нанесення вагомої шкоди здоров’ю. Також слід пам’ятати правила профілактики раку сечоводу:

 • вживати ліки тільки коли прописав лікар, без самодіяльності
 • правильно і збалансовано харчуватися
 • вести активний спосіб життя
 • споживати достатню кількість води на добу
 • уникати шкідливих умов праці

Якщо вам потрібна консультація уролога – Львів чи область можуть звернутись за телефоном 050-58-80-025 або адресою: м. Львів,вул. Чернігівська 7, Львівська обласна клінічна лікарня, кабінет літотрипсії. Ми гарантуємо анонімність та професійність