12 Квітня, 2018

Рак нирки: симптоми та прояви

Рак нирки – це захворювання, що проявляється у формі злоякісного новоутворення на нирці. Під час розвитку цього новоутворення зазнає ушкоджень функціональна тканина нирки. З усіх пухлин, які можуть виникнути в нирці, 90% – злоякісні.  Причому, в чоловіків це захворювання спостерігається в 2 рази частіше. Також є вікове вираження – переважно ця хвороба проявляється у пацієнтів віком 40-70 років. Нирки – це парний орган. Але різниці між частотою ураження правої або лівої нирки – немає.

Рак нирки: причини виникнення

Вчені не можуть сказати про точну характерну причину виникнення раку нирки. Як наприклад, куріння спричиняє рак легень, чи вірус папіломи провокує рак шийки матки. Дослідження наразі чіткої відповіді не дали.  Проте є цілий ряд зовнішніх причин, які сприяють тому, що розвивається рак нирок. Серед них:

 • Ожиріння. Точного механізму не встановлено. Але вважається, що накопичення естрогенів у жировій масі може відігравати свою роль.
 • Паління. Регулярне поступання нікотину та інших сигаретних смол до організму підвищує ризик цього захворювання.
 • Стать та вік. Про ці фактори було написано вище у статистичному розрізі.
 • Артеріальна гіпертензія. Тут, імовірно, негативну роль відіграють гіпертензивні препарати, які варто регулярно приймати.
 • Захворювання цукровим діабетом.
 • Прийом певних лікарських препаратів.
 • Генетична схильність.
 • Наявність інших ниркових патологій. Наприклад, хронічна ниркова недостатність.

Рак нирки: різновиди пухлин

Рак нирки може проявлятись у таких морфологічних варіантах:

 • Світлоклітинний рак нирки
 • Хромофільний рак нирки (або його називають папілярним)
 • Хромофобний рак нирки
 • Онкоцитарний рак нирки
 • Рак збірних трубочок.

Більшість епітеліальних пухлин, що виявляють у нирках – світлоклітинний рак нирки,  90%.  Вони розвиваються у виді вузла. В процесі формування і збільшення – відсувають від себе довколишні тканини і можуть досягти достатньо великих розмірів. На початкових стадіях утворення нагадує капсулу, що відділяє його від оточуючих тканин. Така межа відрізняє цей тип раку від інших.

Рак нирки має такі стадії розвитку:

 • Перша стадія. Пухлина розвивається в нирці, не потрапляючи до капсули.
 • Друга стадія. На цій стадії пухлина росте і проникає до капсули нирки. Проте не виходить за межі ниркової фасції.
 • Третя стадія. Пухлина розростається і поникає у лімфовузли, ниркову вену, нижню порожнисту вену.
 • Четверта стадія. Пухлина розростається до таких розмірів, що проникає до сусідніх органів і починає давати віддалені метастази. Локалізація метастаз – кістки, легені, печінка, лімфовузли.

Рак нирки: симптоми

Особливість пухлин, в тому числі і раку нирок, в тому, що вони можуть протікати без симптомів або виражатися неспецифічними ознаками. І в цьому проблема, адже ці ознаки характерні для інших захворювань. І пацієнт помилково самостійно «ставить» собі діагноз та займається самолікуванням. Це неправильний підхід і небезпечний. Пухлина нікуди сама не дінеться. А організму можна ще наробити шкоди. Тому це має робити лікар уролог.

Якими симптомами проявляється рак нирки?

В першу чергу – гематурія (поява крові в сечі). Це можуть бути домішки, що дають забарвлення. Можуть бути і згустки. Гематурія раптово з’являється і раптово зникає.  А пізніше – поновлюється знову. Так відбувається тому, що розпадаються тканини пухлини і ушкодження ниркової паренхіми. Кров’яні згустки можуть закупорювати сечовід і утруднювати пасаж сечі. Сеча накопичується в нирках і відчувається ниркова колька.

Також інколи утворення пальпуєтья в черевній порожнині. Хоча це теж симптом, який правильне ідентифікувати може лікар уролог. Адже без відповідного досвіду тут не обійтись. Утворення пальпується на пізніх стадіях розвитку, коли досягло уже достатньо відчутних розмірів.

Больові відчуття. Болі виникають через компресію навколишніх тканин. І також через те, що пухлина проростає крізь паренхіму. Це тупий ниючий біль у животі і області попереку. З часом вони набирають постійного характеру. Також можу бути вищезгадана ниркова колька – гострий та інтенсивний біль в нирках.

До симптомів відносять підвищений артеріальний тиск. А на третій і четвертій стадії розвитку рак нирки проявляється загальними ознаками: втратою маси тіла, зниженням апетиту, лихоманкою,  анемією.

ЯК ЛІКУВАТИ РАК НИРКИ – читайте у продовженні матеріалу за посиланням