19 Березня, 2018

Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія

Літотрипсія – це медична процедура, метою якої є фізичне руйнування каменів та інших твердих побічних утворень в тілі людини. Такими об’єктами є ниркові камені, камені сечоводу, камені сечового міхура, камені у жовчевих шляхів, вірсунгової протоки підшлункової залози та ін.

Сам процес дроблення каменів відбувається завдяки впливу на конкремент різного виду енергії – ультразвукової, лазерної, ін. Залежно від способу доступу до конкремента, виділяють такі різновиди процедури.

 • Дистанційна літотрипсія
 • Трансуретальна літотрипсія
 • Черезшкірна (перкутанна) нефролітотрипсія

Вибір конкретної методики визначає лікар уролог.

Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія

Суть роботи цього методі полягає в наступному: на апарат-літотриптор ззовні генерує ударну хвилю, яка проникає крізь тканини тіла, доходить до каменя і діє на нього. Конкремент цієї дії не витримує і починає руйнуватись. Тканини тіла, в свою чергу, цієї дії не відчувають. Для цієї процедури не потрібно робити надрізів чи «діставатись» до каменя трансуретально – крізь статеві органи.

Лікар уролог за допомогою ультразвуку або рентгену спостерігає і контролює процес: виявляє точне розташування конкремента, направляє на нього фокус ударної хвилі, моніторить загальну ситуацію. Дрібні частини та осколки каменя виходять по сечових шляхах самостійно через уретру. За потреби, в сечовід можуть вставляти стент – це полегшить рух роздроблених часток і не допустить больові відчуття від руху цих часток. Оскільки, надрізів не роблять, то і немає потреби в наркозі.
Процедура триває близько години і за цей час пацієнт отримує близько 8 000 «ударів». Досвідчений лікар уролог проводить процедуру безболісно та без відчуття дискомфорту коригуючи інтенсивність та інтервал хвиль. Зважаючи на індивідуальні особливості організму кожного пацієнта, може застосовуватися наркоз.

Ударно-хвильова літотрипсія: переваги

 • Проведення процедури без надрізів, уколів, швів
 • Це терапія одного дня
 • Як правило, не потрібна анестезія
 • Реабілітаційний період короткий, немає потреби в перебування у стаціонарі
 • Менша імовірність ускладнень, ніж при оперативному чи малоінвазивному втручанні
 • Процедуру можна застосовувати для дітей
 • Цей метод використовують для планового лікування і для екстреного втручання

Ударно-хвильова літотрипсія: протипоказання

Цей метод має протипоказання, як більшість медичних процедур

 • Якщо камені дуже щільні і їх діаметр перевищує 2-2,5 см – процедура має низьку ефективність і велика імовірність рецидиву
 • При ожирінні, сколіозі, інших порушеннях опорно-рухового апарату важко точно фокусувати ударну хвилю

Метод не використовується при вагітності категорично – ударна хвиля може пошкодити і матку, і плід. Також протипоказаннями до використання ударно-хвильової літотрипсії є менструація, новоутворення в нирках, процеси загноєння в органах і туберкульоз, хвороби травної системи, прийом препаратів, що розріджують кров тощо. Особам, що мають порушений ритм серця, встановлений кардіостимулятор теж ця процедура не рекомендована.

Чи можливі ускладнення після ударно=хвильової літотрипсії? Так, вони бувають. Лікар уролог контролює цей процес та спостерігає за станом організму пацієнта. Це гематурія – в крові пацієнта може з’явитися кров. Якщо техніка проведення процедур правильна – то інтенсивність зводиться до мінімуму. Можуть закупорюватися сечовидільні шляхи – дрібні частки інколи набиваються і скупчуються в природніх звуженнях сечоводів. При наявних запальних процесах в нирці, може виникнути ниркова гематома. Також трапляється явище залишкових конкрементів. Вони залишаються після літотрипсії і стають фактором рецидиву хвороби. Регулярні огляди, консультація уролога допоможуть такі явища виявляти та вчасно реагувати.
Якщо ви виявили в себе певні тривожні ознаки в «роботі» сечостатевої системи – зверніться до фахівця. Не треба соромитись, займатись самолікуванням, чи терпіти і думати, що все пройде само собою. Якщо вам потрібен уролог – Львів чи область звертайтесь за телефоном 050-58-80-025  або за адресою: м. Львів,вул. Чернігівська 7, Львівська обласна клінічна лікарня.