17 Березня, 2018

Гострий пієлонефрит

Гострий пієлонефрит являє собою ряд станів, що характеризуються гострим запальним процесом в інтерстиціальній тканині нирки, ниркових чашках та нирковій мисці. Ступінь та поширеність морфологічних змін у них можуть відрізнятися. В більшості випадків гостри пієлонефрит протікає у формі важкого інфекційного захворювання, присутня виражена інтоксикація.

Розрізняють первинний гострий пієлонефрит та вторинний гострий пієлонефрит. Первинний розвивається без попередніх захворювань нирок чи сечоводів. А вторинний розвивається на підґрунті певних урологічних хворіб. На гострий пієлонефрит припадає від 10 до 15 відсотків ниркових захворювань.

Гострий пієлонефрит: симтоми

Первинний пієлонефрит характеризується своєрідною тріадою симптомів: висока температура,  больові відчуття в попереку,  зміна сечі (помутніння, поява домішок). Симптоми можуть загальними, і можуть проявлятися місцево. Власне, загальними симптомами проявляється  первинний гострий пієлонефит. Це суттєве підвищення температури тіла, рясне потовиділення, головний біль (в лобових долях), біль у суглобах та м’язах, нудота та блювота, сухість язика, частий пульс, слабкість. Ці ознаки характерні для багатьох інших хворіб, тому пацієнти помилково починають займатись самолікуванням або очікують, що все пройде саме собою. На жаль, потрібна консультація уролога і подальше лікування.

Місцеві симптоми можуть бути такими: це болі в попереку, що віддають в зону під ребрами. Це спричинено тим, що нирку вже вразив запальний процес. Болі тупі, але інтенсивні; постійного характеру, без нападів. Температура тіла має високі показники: ввечері 39-40°, а зранку опускається до 37,5-38°. Сечовипускання, зазвичай, без порушень. Але у випадках, коли гострий пієлонефрит з’явився на основі ускладнень гострого циститу; або є запальний процес у сечовому міхурі – тоді проявляється порушене сечовипускання. Внаслідок інтенсивного потовиділення зменшується кількість виділеної сечі.

Що стосується дітей (особливо у ранньому віці), то гострий пієлонефрит часто має такі ознаки: висока температура тіла, блювота, лейкоцитурія, збудження, менінгеальні симптоми. Найінтенсивніше ці симптоми проявляються у новонароджених та грудних дітей. Старші діти мають скарги на головний біль, в них утруднюється сечовипускання. Тут ситуація схожа до тої, що у хворих старшого віку: такі симптоми є у цілого ряду інших захворювань. І гострий пієлонефрит плутають з іншими хворобами і часто займаються самолікуванням. Що неправильно і небезпечно. Потрібна консультація в лікаря – уролога або іншого фахівця, що допоможе точно діагностувати хворобу та призначити потрібне лікування.

Гострий пієлонефрит: діагностика

При діагностиці гострого пієлонефриту висновки формуються на основі клінічних симптомів та результатів лабораторних аналізів. Як зазначалось, хворобу часто плутають із іншими захворюваннями. Тому правильно її визначити може кваліфікований лікар уролог. В анамнезі беруть до уваги наявність гнійних вогнищ на тілі (фурункули, гайморити, пульпіти, мастит, остеомієліти). А також на інфекційні хвороби, що були перенесені (такі як грип, пневмонія, ангіна, ентреколіт).

Дуже важливими для встановлення правильного діагнозу  є лабораторні дослідження. Насамперед, це визначення бактеріурії та лейкоцитурії та визначення їх ступеня, активних лейкоцитів сечі та ін. маючи цю інформацію, лікар уролог може призначити правильний курс лікування.

Гострий пієленофрит: лікування

Якщо діагностовано первинний гострий пієлонефрит – часто призначають консервативне лікування, хворого госпіталізовують в стаціонар. Основним лікувальним заходом є вплив на збудника хвороби антибіотика та хімічні антибактеріальні препарати.

Звісно, що лікування має здійснюватись професіоналами своєї справи. Коли у вас виникла підозра на гострий пієлонефрит або вас турбує інший симптом, що пов’язаний із сечостатевою системою – рекомендуємо записатися до уролога. Якщо вам потрібен уролог – Львів чи область – ви можете звернутися за телефоном 050-58-80-025  або за адресою: м. Львів,вул. Чернігівська 7, Львівська обласна клінічна лікарня.