22 Лютого, 2018

Камені в нирках

Камені в нирках (уролітіаз) – це сольові конкременти у нирках, що утворилися внаслідок поступової кристалізації солей із сечі. Це чи не найпоширеніша форма сечокам’яної хвороби. Камені, що утворюються  в нирках можуть мати різну форму, розмір, хімічний склад та причини утворення. Їх розміри можуть бути дуже різні – від кількох міліметрів до дециметрів. У деяких екстремальних випадках ці камені набували маси майже кілограм. Щодо форми, то нирки, що мають складну, розгалужену форму називають кораловидними каменями нирок. Щоправда, крім форми, вони мають низку інших характерних особливостей.

В залежності від хімічного складу конкрементів виділяють такі різновиди: цистинові, фосфатні, оксалатні, білкові, ксантинові, карбонатні, бляшки, уратні.

Оксалатні камені

Варто зазначити, що чоловіки, страждають на це захворювання приблизно втричі частіше, аніж жінки. Камені у нирках можуть бути одиничними або множинними; інколи можуть розвиватись у двох нирках одночасно.

Камені у нирках: причини виникнення

Серед усіх факторів, що спричиняють утворення конкрементів у нирках, немає єдиного та вирішального. Є множина причини та особливостей організму, які в сукупності призводять до цього захворювання. Проте, можна виділити ті, що найчастіше проявляються.

 • Інфекційні хвороби сечостатевої системи
 • Загальні інфекційні хвороби
 • Хвороби кишково-шлункового тракту та печінки
 • Нестача певних ферментів в організмі або їх гіперактивність
 • Спадковий фактор
 • Підвищений рівень солей чи кислот в організмі
 • Особливості кліматичних умов, стану води та ґрунту
 • Спосіб життя

Камені в нирках: симптоми

В залежності від видів чи розмірів каменів, симптоми можуть відрізнятися. Маленькі камені, які називають «піском» можуть слабо відчуватися. І часто такі симптоми нехтуються хворим. Коли вони досягають розміру в кілька сантиметрів (а цей «ривок» вони можуть здійснити дуже швидко), тоді їх присутність відчутна.

 • Біль у попереку. Тупий біль, прогресуючого характеру. Може проявлятися як з одного, так і обох боків; посилюватись при зміні положення тіла чи при фізичному навантаженні. Біль може змінювати свою локалізацію, може «віддавати» на сусідні органи. Це пов’язано із переміщенням каменів та подразненнями від гострих кутів.
 • Ниркова колька. Це різкий біль раптового характеру, що з’являється приступами. Може стихати та раптово посилюватися. Спочатку відчувається в зоні під ребрами та поширюється на весь бічний відділ живота. Спричиняється закупоркою сечоводу каменем, фізичними навантаженнями, струсами при їзді.
 • Часте сечовипускання. Конкремент рухаючись по сечоводу викликає позиви до сечовипускання.
 • Біль при сечовипусканні. Цей синдром вказує на наявність конкренментів. Їх локалізацію визначає уролог з допомогою УЗД чи рентгену або іншими методами. Камені можуть перекривати пасаж сечі, тому сам процес стає болючий, переривчастий та неприємний. Якщо камені надто великі то може виникнути ситуація, коли сечовипускання можливе лише лежачи.
 • Зміна кольору сечі, помутніння. Зміна забарвлення сечі, наявність в ній домішок, слизу, крові свідчить про подразнення сечових шляхів гострими краями каменя.
 • Затримка сечі. Камінь може перекривати пасаж сечі аж до повної неможливості сечовипускання. Це дуже небезпечний синдром. Адже може початися самоотруєння організму аж до летального результату.
 • Підвищений артеріальний тиск та температура

Лікування каменів у нирках

Діагностувати це захворювання може лише лікар уролог з допомогою спеціального обладнання та за результатами лабораторних досліджень. Не варто покладатися, що все пройде само по собі чи вдаватися до неперевірних методів «альтернативної медицини». Нирки – це не той орган, яким варто ризикувати.

Лікування зводиться до усунення каменів із нирок. Можна це зробити хірургічним методом. Також часто використовується літотрипсія. Це метод дроблення каменя без відкритого хірургічного втручання. Може бути лазерна літотрипсія або з використанням ультразвуку. Контактна літотрипсія, коли лікар робить невеликий прокол і підводить інструмент до каменя, може бути лазерною або використанням ультразвуку. Розбитий камінь частинами виходить із нирки. Зазвичай, достатньо одного сеансу, щоб вивести камінь. Інші методи лікування також дієві, застосування того чи іншого прийому визначається лікарем, адже тільки він може давати фазові висновки.

Якщо ви відчуваєте вищевказані симптоми – не затягуйте, запишіться на консультацію до уролога: 050-58-80-025 або за адресою: м. Львів,вул. Чернігівська 7.