14 Лютого, 2018

Камені сечоводів

Камені у сечоводах – це один із варіантів розвитку сечокам’яної хвороби і передбачає наявність певних конкрементів у сечоводі. Найчастіше, це камені спочатку формуються у нирках і пізніше, за деяких обставин, переміщаються у сечовід. Вони характеризуються різноманітною формою, величиною, хімічним складом. Як правило, застрягають одиничні камені, але бувають випадки, коли накопичується множина конкрементів. Найчастіше камені розміщуються у фізіологічних звуженнях сечоводу – це мисково-сечовідний сегмент, область перехреста з клубовими судинами чи міхурово-сечовідному сегменті. Камінь діаметром понад 2 мм здатен спричинити затримку руху сечі. Більшість конкрементів затримуються у нижній частині сечоводів.
Порівняно із каменями з іншою локалізацією (нирки, сечовий міхур, сечівник) камені в сечоводі – більш небезпечні важкими ускладненнями. Вони можуть порушити пасаж сечі, спричиняють кровотечі в сечоводі, гіпертрофію м’язової стінки. З часом можуть призвести до атрофії м’язових чи нервових волокон сечоводу, зниження тонусу. Якщо камінь довго знаходиться в одному місці – здатні розвинутись стриктури, пролежні перфорації стінки.

Симптоми

Клінічні симптоми каменів у сечоводах проявляються при проблемах відтоку сечі із нирки. Рух сечі – повністю або частково блокований. Через те камені проявляються, коли розвивається ниркова колька. Вона може тривати від кількох годин до кількох діб, посилення чергується із ослабленням. Пацієнт відчуває тупий біль з локалізацією у реберно-хребетному куті. При повні обтурації сечоводу раптово проявляється порушення відтоку сечі. Може проявлятися гострий біль. Він теж має раптовий характер, може бути спричинений фізичними навантаженнями, бігом, активною ходьбою чи трясінням у транспорті. Локалізація – поперек, підребер’я; поширюється по довжині сечоводу чи на статеві губи. Больові напади можуть супроводжуватися розладами шлунково-кишкового тракту, такими як нудота, метеоризм, блювота тощо.
Якщо камінь розташований у нижній частині сечоводу – відчуваються постійні хворобливі позиви до сечовипускання. Відчувається сильний тиск у надлобковій області.
Дуже часто присутнє явище гематурії – появи крові у сечі. Також погіршується загальне самопочуття хворого – відчувається озноб, головний біль, слабкість та відчуття пересохлого рота.
Камені у сечоводах можуть стати причиною виникнення нових хворіб сечостатевої системи – гідронефрозу, обструктивного пієлонефриту, уретриту (у чоловіків чи жінок), ниркова недостатність чи інші.

Діагностика каменів у сечоводах

Зазвичай, коли хворий спостерігає у себе вищевказані симптоми, він розуміє – щось не так із сечостатевою системою. Що саме «не так» – відповідь може дати уролог. Лікар уролог використає дані лабораторних аналізів, дані досліджень на спеціальному обладнані, врахує інші специфічні фактори, щоб дати точне заключення стосовно здоров’я пацієнта. Якщо є підозра на камені – є потреба знайти їх точну локалізацію, знати розміри і форми. Для цього використовують УЗД, рентген, ендоскоп та інше обладнання за потреби. Проводиться УЗД нирок, оглядова урографія, екскреторна урографія, рентгенографія черевної порожнини, КТ нирок.

Лікування каменів у сечоводах

Конкремент на рентгенографічному зображенні

Якщо конкремент невеликого розміру, то застосовується консервативно-вичікувальна методика. Хворому призначаються спазмолітики, водне навантаження, антибіотики, уролітики або інші препарати, які спеціаліст вважає необхідними.
Можуть використовуватися і ендовезікальні методи видалення конкренментів. Для цього в просвіт сечоводу вводять спеціальні препарати. Вони роблять активнішою перистальтику, завдяки чому полегшується просування каменя.
Також застосовуються ендоурологічні методи. В просвіт сечоводу вводяться спеціальні «пастки» крізь канал уретеросокопа. Якщо камінь завеликий – його розсікають для полегшення проходу. Після виведення каменя, застосовується стентування для кращого відтоку сечі, піску та фрагментів конкрементів.
Якщо камінь має розміри понад 6 мм – застосовується літотрипсія. Це може бути лазерна літотрипсія, ультразвукова літотрипсія, електрогідравлічна літотрипсія, ендоскопічна уретеролітотрипсія, черезшкірна контактна уретеролітотрипсія.
Також існують інші методи лікування цього захворювання. Їх вибір – за лікарем, що кваліфіковано підкаже та обере оптимальний шлях усунення конкрементів із сечоводів.
Якщо вас турбують описані симптоми – звертайтесь за адресою: м. Львів, вул. Чернігівська 7 або за телефоном +38(050)58-80-025. Ви зможете отримати кваліфіковану та якісну допомогу.